Siyasette yumuşama...

Siyasette dil henüz tam bir değişim geçirmese bile, “Altan kardeşler ve Ilıcak” davasında Yargıtay’ın bozma kararı, bu yönde bir eğilim olarak okunabilir. Aynı şekilde Gezi davasında Yiğit Aksakoğlu’nun tahliyesini, Osman Kavala’nın tahliyesi için bir hakimin oy kullanmasını iyiye işaret olarak saymayı tercih edebiliriz.

09.07.2019 11:12
Oral-Çalışlar

oralcalislar@gmail.com

 

“23 Haziran İstanbul seçiminin ne gibi sonuçları olacak?” sorusu kafalarımızı meşgul ediyor. Seçmen, bu seçimde herhangi bir siyasi bağımlılık içinde bulunmadığını gösterdi, kamplaşma yönündeki çabalara fazla iltifat etmedi. Yeniliğe ve değişime açık olduğunu ortaya koydu.

 

Tabii bu saptamayı yaparken demokratik yapılanmasını tamamlayamamış, otoriter siyaset kültürünü aşamamış, karşı tarafı rakip değil “düşman” gören siyaset etme biçiminin etkisini yok sayamayız. 23 Haziran işte böyle bir arka planda bir siyasi gelecek oylaması olarak anlam kazandı. Seçmen söyleyeceğini söyledi.

 

Yargının tutumu

 

İktidar bu sonuçtan siyasette uzlaşma ve yumuşama çıkarımı yapabilir mi? Mümkün. Yargı, bu sonuçtan, düşünce ve ifade özgürlüğüyle ilgili sonuçlar çıkarabilir mi? Mümkün.

 

Siyasette dil henüz tam bir değişim geçirmese bile, “Altan kardeşler ve Ilıcak” davasında Yargıtay’ın bozma kararı, bu yönde bir eğilim olarak okunabilir. Aynı şekilde Gezi davasında Yiğit Aksakoğlu’nun tahliyesini, Osman Kavala’nın tahliyesi için bir hakimin oy kullanmasını iyiye işaret olarak saymayı tercih edebiliriz. Bardağın boş tarafına bakınca, muhalefetin kazandığı yerlerde başkanların yetkilerini sınırlamak, onları iş yapamaz hale getirecek bir görüntü yaratmak, Meral Akşener hakkında FETÖ soruşturması gibi karşı sinyaller görebiliyoruz. İktidar açısından muhalefetle daha makul bir ilişki geliştirmenin zorunlu olduğunu düşünenlerdenim. İktidarın buna ihtiyacı var, Türkiye’nin buna ihtiyacı var.

YAZININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN

 

 

 

 

 

Yazarın Tüm Yazıları

Bu yazıya ilk siz yorum yapın.

Yorumlar(0)

Yorumlarınızı kendi özgün iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üslenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.