Malatya Kitap Fuarı ve Fikir Dünyası

Muhafazakarların, solcuların, değişik etnik kimliklerin, değişik mezheplerin bir arada yaşadığı, geçmişte bu farklılıklar nedeniyle acılar yaşamış bir kent. Bu kentin insanlarının ve değişiminin 50 yıldır tanığıyım.

07.05.2019 09:36
Oral-Çalışlar

oralcalislar@gmail.com

 

Hafta sonu iki günü ailecek Malatya’da geçirdik. İpek(Çalışlar)’le Malatya Belediyesi’nin düzenlediği kitap fuarında okurlarımızla buluşup kitap imzaladık. Malatyalı dostlarımızı ziyaret ettik. Saniye ve Tarık Kaya gün boyu bize eşlik etti.

 

Yeşilyurt (Çırmıktı)’da yeşillikler içinde kahvemizi yudumladık. Eski Malatya’yı dolaştık. Kazısı devam eden 5000 yıllık Aslantepe Höyüğü’ndeki renkli duvar resimlerini hayranlıkla seyrettik.

 

Ayrıca Bilsam Araştırma Merkezi’nde bir söyleşi gerçekleştirdik. Umudumuzu artıran bir düşünce zenginliğiyle karşılaşmanın tadına vardık.

 

Bilsam’daki toplantıda, akademisyenler, iş insanları, eğitimciler ağırlıktaydı. Ben daha sonra Meşale topluluğuyla buluştum. Türkiye’nin değişik meselelerini, çok farklı boyutlarda tartışma olanağı bulduk.

 

Akademisyenlere ilaveten esnafların ağırlığı da hissediliyordu. Atmosfer esprili, samimi ve rahattı. Yıllardan beri değişimine tanık olduğum Anadolu coğrafyasındaki tipik örneklerden birisi de Malatya.

 

Muhafazakarların, solcuların, değişik etnik kimliklerin, değişik mezheplerin bir arada yaşadığı, geçmişte bu farklılıklar nedeniyle acılar yaşamış bir kent. Bu kentin insanlarının ve değişiminin 50 yıldır tanığıyım.

 

Dünyaya açık Malatya

 

Gelenek ile popüler kültürü, doğunun derinliği ile batı standartlarını, yerel ile evrenseli, genç ile yaşlıyı, duygusallık ile hızı kendine özgü bir potada eriten canlı ve yoğun bir kent olan Malatya, dünyaya açık, değişik görüşlerden insanların varlığıyla önemsediğim bir şehir.

 

Bilsam Başkanı Profesör İbrahim Gezer, Başkan Yardımcısı iş insanı Yelda Polat’la konuşurken, yuvarlak masa toplantısına katılan dernek üyeleriyle sohbet ederken, son 15-20 yıllık değişimin etkilerini gözlemleme imkanı bulduk. Meşale Derneği, algılayabildiğim kadarıyla daha muhafazakar bir tabana sahip.

YAZININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN

 

Yazarın Tüm Yazıları

Bu yazıya ilk siz yorum yapın.

Yorumlar(0)

Yorumlarınızı kendi özgün iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üslenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.