Kutuplaşma değil militanlaşma

Referandum kampanyası süresince, geniş kitlelerin, kutuplaştırıcı dile iltifat edeceğini sanmıyorum.Temel sorun; partizanların militanlaşması, güvenlik güçlerinin de bu militanlaşmadan olumsuz yönde etkilenmesi. Geçmişe göre çok farklı bir seçim atmosferi yaşayacağız gibi görünüyor.

17.02.2017 09:30
Oral-Çalışlar

oralcalislar@gmail.com

 

Anketler, önemli bir kitlenin "kararsız" olduğuna işaret ediyor. Partilere oy verirken kolay karar veren bazı seçmenler, konu "sistem değişikliği"ne gelince, aynı kararlılığı göstermiyor. Ciddi tereddütlerden söz edilebilir.
 

Bu ruh halinin iki temel nedeni olarak şunları söyleyebiliriz: 1.Yeni sistemin demokratikleşme değil, otoriterleştirme getirmesi endişesi. 2. İktidar dilinin, ötekileştirici, farklı düşüneni dışlayıcı, suçlayıcı bir algı yaratması.Kararsızlar MHP'de oylar, Orta Anadolu'dan, Akdeniz'e ve Ege'ye kaydı. Bu nedenle “dindar-milliyetçilik” karşısında, “laik-milliyetçilik” güç kazandı. Laik-milliyetçi kesimin büyük oranda “hayır”a yöneldiği görülüyor.AK Parti'ye oy veren yüzde 9 civarındaki seçmen de, "acaba tek adam yönetimine mi gidiyoruz?" sorusunu soruyor. Ciddi şüpheler var.

 

YAZININ DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

Yazarın Tüm Yazıları

Bu yazıya ilk siz yorum yapın.

Yorumlar(0)

Yorumlarınızı kendi özgün iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üslenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.