CHP Lideri Kılıçdaroğlu: 2019'dan umutluyuz

Kılıçdaroğlu hiçbir zaman gerilimi artıracak konuşma yapmadığını belirterek “Toplumun huzura ihtiyacı var. Gerginlikten, sen ben kavgasından bıktı. Erdoğan toplumu geriyor. Onun, gerginlik üzerinden kendi tabanını bir arada tutmak gibi bir amacı var. İnsanlar bu sert söylemlerden rahatsız oluyor” dedi.

13.08.2017 06:28
Oral-Çalışlar

oralcalislar@gmail.com

 

SEÇİMİN EKSENİ


Düzce’de bir dizi toplantı sırasında sorularımızı cevaplayan Kılıçdaroğlu özetle şunları söyledi: 2019’da demokratik parlamenter sistemi savunanlar, insan haklarını savunanlar, kadın erkek eşitliğini savunanlar, demokratik, laik sosyal hukuk devletini savunanlar galip gelecektir. Çünkü her siyasal partiden insanlar bunu savunuyor. AKP’nin, MHP’nin HDP’nin, Meclis dışındaki partilerin içinde de bu talep var. 2019 seçimleri bu eksen üzerinde gidecektir.

 

'GÜÇLÜ ADAY'

 

'Güçlü AdAy’ 2019’da ya tek adam rejimi kurulacak ya da demokratik laik, sosyal, hukuk devleti, güçlü demokratik parlamenter sistem kurulacak. Muhalefet kesinlikle etkili bir aday çıkarır. Demokratik parlamenter sistemi savunan, sorunları ve çözümü çok iyi bilen pek çok insan var. Bu insanlardan birisi Türkiye’yi çok daha iyi, çok daha adil yönetir. Devlette liyakat sistemini geri getirir. 2019 mutlaka demokratik parlamenter sistemi yeniden inşa etmenin tarihi olacak.

 

O BAŞLIKTAKİ SÖZLERİ SÖYLEMEDİM'


Hükümet, Kılıçdaroğlu’nun Alman FOCUS Dergisi’ne yaptığı açıklamada ‘Türkiye’de kimsenin can ve mal güvenliği yok’ sözlerini eleştirmişti. Kılıçdaroğlu şöyle dedi: “Meclis kürsüsünde, pek çok yerde söyledim. ‘OHAL’de kimsenin can ve mal güvenliği yok’ dedim. Dergi “Alman turistlerin can ve mal güvenliği yok” diye başlık atmış. Bunu düzelttik. Metinde de öyle bir söz yok. Havuz medyası “Yeni devlet kuruyoruz” sözüne tepkileri saptırmak için bu konuyu ortaya attı. CHP’ye ve bana belaltı vurmak gibi bir amaçları var.”

 

'HUZURA İHTİYAÇ VAR'

 

Kılıçdaroğlu hiçbir zaman gerilimi artıracak konuşma yapmadığını belirterek “Toplumun huzura ihtiyacı var. Gerginlikten, sen ben kavgasından bıktı. Erdoğan toplumu geriyor. Onun, gerginlik üzerinden kendi tabanını bir arada tutmak gibi bir amacı var. İnsanlar bu sert söylemlerden rahatsız oluyor” dedi.'Eleştirmezsen savunuyorsun'Ayhan Oğan’ın ‘Yeni devlet kuruyoruz, kurucusu Erdoğan’ sözleri üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklama yapmasını istediğini hatırlatan Kılıçdaroğlu şöyle devam etti: “Önce ısrarla konuşmadı. Daha sonra “Bizim tek Cumhuriyetimiz var” dedi. Ama bu kişiyi eleştirmezseniz onu destekliyorsunuz anlamına gelir. O kişi ya sözlerini geri alır ya da geri almıyorsa partinin dışına çıkarılır.”

Yazarın Tüm Yazıları

Bu yazıya ilk siz yorum yapın.

Yorumlar(0)

Yorumlarınızı kendi özgün iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üslenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.