Araştırma şirketleri ve anketler...

Araştırmacılığı yok eden, anketçilerin elini ayağını bağlayan bir ortam da oluşturmamak gerek. İktidar çevrelerinin, bu kez de araştırma şirketlerini hedef alması, birçok açıdan ilgi çekici.

01.03.2019 10:18
Oral-Çalışlar

oralcalislar@gmail.com

 

AK Parti’nin ve lideri Erdoğan’ın kamuoyundaki eğilimleri ölçmek için çok sayıda araştırma şirketiyle çalıştığı, siyasetlerini buradan gelen tepkilere göre düzenlediği, herkesçe bilinir.

 

Bu yönüyle, iktidar partisinin seçmenin havasını en yakından takip eden parti olduğu da zaman zaman söylenir. Erdoğan’ın, konuşmalarını, kime nasıl yaklaşacağını, üslubunu, büyük ölçüde bu araştırmalara bakarak ayarladığına, sıklıkla dikkat çekilir.

 

Ancak ne olduysa oldu. Kabzımalların başına gelen, araştırma şirketlerinin başına da geldi. Şimdi topun ağzında onlar var.

 

Meydanların söylediği

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, NTV’de Ahmed Arpat ve Seda Öğretir’in sorularını cevaplandırırken, araştırma şirketlerine güvenmediğini ifade etti. Kendisinin meydanlarda olduğunu, mitinglerin coşkuyla geçtiğini söyledi.

 

Asıl ölçünün anketler değil, seçim meydanları olduğunu vurguladı. Hemen ardından Cumhurbaşkanı’nın neden böyle bir çıkış yaptığı üzerine değerlendirmelere başlandı. “Ölçü seçim meydanlarıdır” denildiğine göre, anket sonuçlarıyla meydanların uyuşmadığı yönünde bir durum var.

 

Demek ki, anketler, Cumhur İttifakı adaylarının oy oranlarını, beklendiği gibi göstermiyordu. İktidar çevrelerine göre, anketler inandırıcılıklarını yitirmiş, manipülasyona açık hale gelmiş durumda.

 

YAZININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN

https://www.posta.com.tr/yazarlar/oral-calislar/arastirma-sirketleri-ve-anketler-2113887

 

 

 

Yazarın Tüm Yazıları

Bu yazıya ilk siz yorum yapın.

Yorumlar(0)

Yorumlarınızı kendi özgün iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üslenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.