Kadınların şenliği

10.03.2017 12:21
İhsan-Bilgin

serbestiyet.bilgin@gmail.com

İstiklal Caddesi ve çevresi son dönemin içki yasağı ve gece hayatına baskılar nedeniyle canlılığını iyice yitirmişti. Ama çok değil, 1980’lerde 12 Eylül baskılarına reaksiyonlardan biri olarak ve bir aydın kadınlar hareketi olarak başlayan feminist hareket, dünkü 8 Mart kadınlar günü vesilesiyle yapılan yürüyüşte görüldüğü gibi iyice kök salıp kitleselleşti ve Beyoğlu’nu  söndüren baskılara meydan okurcasına semtin omurgası caddeyi tıka-basa doldurarak şenlendirdi.

 

 

Zaten Santral kampüsünde halay çekerken eli bıçaklı haydutların saldırısına maruz kalan öğrenciler de en anlamlı bir davranışla, sonra o yürüyüşe katılmışlar. Şöyle bir sahne de insanın aklına gelmiyor değil, döğüş sanatına hâkim birkaçının saldıranlardan ikisini katlayıp kampüsün çöp konteynerine atarak ertesi günün çöp kamyonuyla kentin  çöphanesine sevklerini sağlamaları.

Yazarın Tüm Yazıları

Bu yazıya ilk siz yorum yapın.

Yorumlar(0)

Yorumlarınızı kendi özgün iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üslenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.