Aydın Boysan da yok

Daha Hüseyin Kaptan’la vedalaşma töreni anıları soğumadan mimarlığın ve medyanın duayeni Cumhuriyet ile yaşıt Aydın Boysan’ın kayıp haberi geldi.

06.01.2018 15:18
İhsan-Bilgin

serbestiyet.bilgin@gmail.com

 

1950-60’larda gerçekleşmiş sanayi devriminin mimarlarındandı. İstanbul-İzmit sanayi peyzajının, başta Arçelik, önemli sanayi komplekslerini tasarladı.   

Türkiye onu 80 ertesinin medya ve TV devrimiyle tanıdı. Konuşkanlığı ve hoş sohbetiyle kolektif hafızaya yazıldı.

Her tarakta bezi olanlardandı. Geç yaşında, yaz sıcağında, doğuda bir kültür belgeseli çekiminden yaşam riskli bir tehlikeyi atlatarak dönüşünde oğlu Burak tarafından havaalanında karşılanınca sarf ettiği söz onu iyi anlatır: “Her hıyarım var diyene bende de tuz var deyip yanaşırsan böyle olur işte!” Argodan kaçınmayan söylemi tatlı dilinin kaynaklarındandı. Rakıya ve evinin bahçeye dönüşmüş terasının bizzat baktığı bitkilerine düşkünlüğünü her fırsatta dile getirirdi.

Resimde boynunda asılı bizzat tasarlayıp Paşabahçe’de ürettirdiği kokteyl bardağını dostlarına hediye etmişti.  Altı bombeli olduğundan masaya bırakılamıyor, kulplarından boyuna asılarak gezdiriliyordu.

Çok sayıda kitabından oğlu Burak’la yazdığı İstanbul tarihi, her türden araştırmacıya referans niteliğindedir.

Hayatla son dönemindeki bahtsızlığı sevgili eşi Suzan Boysan’ın kaybı nedeniyle küskün vedalaştı. 

 

  

Yazarın Tüm Yazıları

Yorumlar(1)

Yorumlarınızı kendi özgün iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üslenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.

Serap Meci7.01.2018 11:49:57
Gökyüzündeki en güzel masaya oturmuş bizi seyrederken arada ışığını yollarsın bize değilmi? 🙏😊