Hayır

11.12.2019 09:13
Halil-Berktay
Yaşarken ve Okurken
yazarlar@serbestiyet.com
@HalilBerktay

 

[10 Aralık 2019] Hayır. Türkiye’yi insan hakları açısından eleştirmek illâ terörü savunmak veya terörle meşru mücadele hakkına karşı çıkmak demek değildir. İkisi özdeşleştirilemez. (Örneğin ben hem PKK’dan nefret ediyor, hem de bütün hukuk, demokrasi ve insan hakları ihlâllerine karşı çıkıyorum.)

 

Hayır. Her türlü utanç verici leke sırf başka ülkelerin geçmişinde mevcut değildir. Bizim geçmişimizde de mevcuttur

 

Hayır. Nasıl bizim geçmişimizdeki lekeler başka ülkeleri eleştiremeyeceğimiz anlamına gelmiyorsa, başka ülkelerin de geçmişindeki lekeler Türkiye’yi eleştirme hakkını ortadan kaldıramaz, ya da Türkiye’ye yönelik eleştirilerine cevap oluşturamaz.

 

Hayır. Trump ve Putin çok kötü insanlardır. Gizlileri saklıları vardır. Ahlâksızdırlar. Putin Rusya’nın post-komünist, neo-Stalinist diktatörüdür. Trump ABD demokrasisi ve hukuk devletini yıkmaya çalışmaktadır. En son marifeti, savaş suçlusu olduğu sabit bir takım katilleri ödüllendirmek, onurlandırmaktır. Trump ve Putin bir arada, emperyalizmin ta kendisidir, dik âlâsıdır. Bunlar Türkiye gençliğine beğenilecek lider örnekleri olarak sunulamaz.

 

Hayır. Bir bütün olarak Batı’yı hep kötü gösterirken özel olarak Trump ve Putin’i öne çıkarmak tutarlı değildir. Tersine, kendi içinde ciddî bir çelişki oluşturmaktadır.

 

Hayır. Birleşmiş Milletler Birinci Dünya Savaşı sonrası şartlarda teşekkül etmiş bir yapı değildir. O, Cemiyeti Akvam ya da Milletler Cemiyeti’ydi. BM ise İkinci Dünya Savaşı sonrası koşullarda teşekkül etmiş bir yapıdır.

 

Hayır. Nobel Ödülleri organizasyonu tamamen siyasî ve ideolojik davranan bir kuruluş değildir. Edebiyat ödülünün Peter Handke’ye verilmesi tabii tartışılabilir. Benim de itirazım var. Ama zulme ortak olmakla bir tutulamaz. Nobel’in kendini tükettiği ve bitirdiğine kanıt gösterilemez. İsveç ve Norveç’in çeşitli Nobel ödül komiteleri ile İsveç Akademisi, 1901’den bu yana dünyanın en saygın ödüllerini vermeye devam etmektedir.

 

Hayır. Nobel kalkıp Türkiye’den hiçbir teröriste ödül vermiş değildir. Şimdiye kadar Türkiye’den iki kişi Nobel aldı: Orhan Pamuk ve Aziz Sancar. Kıymetli bir bilim insanı olduğunu herkesin kabul ettiği Aziz Sancar gibi, Orhan Pamuk’un da terörizmle en ufak bir ilgisi yoktur. Büyük bir yazar, romancı, edebiyatçıdır.

 

Hayır. Türkiye’deki en zor iş Cumhurbaşkanlığı değildir. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığıdır.

 

Yazarın Tüm Yazıları

Bu yazıya ilk siz yorum yapın.

Yorumlar(0)

Yorumlarınızı kendi özgün iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üslenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.