Gündemi demokrasi belirlemeli

Halk ne yaparsa doğrudur demiyorum, ama insanların akıl ve vicdan sahibi varlıklar olarak, kendileriyle ilgili kararları kendilerinin alması hem ahlakidir, hem de başkalarının onlar yerine alması durumuna kıyasla, kendi iyiliklerine de çok daha fazla hizmet eder.

31.03.2016 09:16
Berat-Özipek

bekirberat@yahoo.com

 

Putin ve çevresi “Saray sonrası”na hazırlanıyormuş. ABD'den aynı yönde çok güçlü sinyaller geliyormuş. Tarihin akışı hızlanmışmış.

 

Bazen siyasi analiz temenniye karışıyor, bazen de “iyi haber alan kaynaklardan” aldıklarını sandıkları duyumlara. Tam olarak ne olacağını onlar da bilmiyor belki, ama hasretle bekliyorlar. Bahar gelecek, “bişey” olacak ve sevmedikleri Erdoğan’dan kurtulacaklar.

 

İyi de ne olacak? Sihirli bir değnek mi değecek? ABD darbe mi yaptıracak? Muhtıra mı verdirecek? Rusya ile beraberce işgal mi edecek? Devrim mi olacak? Uydu mu düşecek?

 

Seçimler yaklaşmış falan değil. Üç vakte kadar bir erken seçim veya “erken cumhurbaşkanlığı seçimi” de görünmüyor.

 

O halde ne olacak.

 

Bir an için bu acınası temennileri gerçek kabul edelim, bunları söyleyenler, aslında siyasetin siyaset dışı bir yolla kesintiye uğrayacağını, birilerinin/bir devletin/devletlerin operasyon yapacağını, halkın seçtiği iktidarın gayri meşru yollarla alaşağı edileceğini de kabul etmiş oluyorlar.

 

Ahlaksız beklenti

 

Öncelikle şu tespiti yapalım:

 

Eğer bunu başarırlarsa, ülkenin yönetimi, nihai buyurma yetkisi, bunu sağlayan güce geçecek. Sahnenin önünde kim olursa olsun, aslında ülke fiilen işgal edilmiş olacak. Ondan sonra yaşanacak her şey, onu gerçekleştiren iradenin kontrolünde olacak.

 

Erdoğan’dan kurtulmak için değer diyebiliyorlar mı?

 

Bir kesime egemen olan ruh haline bakınca, galiba cevabı hepimiz biliyoruz.

 

Tıpkı bir “kaset operasyonu” ile liderliği değiştirilen CHP’nin durumunda olduğu gibi.

 

YAZININ DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

Yazarın Tüm Yazıları

Yorumlar(1)

Yorumlarınızı kendi özgün iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üslenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.

Hilmi31.03.2016 19:19:18
Bu ülkede, Erdoğan’ı devirmenin tek bir yolu var; halkı ikna etmek, seçimleri kazanıp iktidara gelmek. Bunun için, kendinizi halka sevdirmeyi deneyin, başaramazsanız da ahlaklı kalırsınız hiç olmazsa. Cemaat, Hendekler, Cemil Bayık, Putin, Obama v.s.''den medet ummayın...